Każda osoba wykonująca pracę zarobkową za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, wykonująca pracę osobiście, nieponosząca ryzyka gospodarczego, po której stronie występują interesy zawodowe związane z wykonywaniem pracy, mogące być grupowo chronione przez związek zawodowy, będzie mogła tworzyć i wstępować do związku zawodowego.
Wprowadzone zmiany są konsekwencją orzeczenia TK z 2 czerwca 2015 r., który uznał, że dotychczas obowiązujące regulacje dotyczące zrzeszania się w związkach zawodowych i korzystania ze szczególnej ochrony praw i interesów zawodowych nie przyznają możliwości tworzenia związków i wstępowania do nich wszystkich osobom, które można zakwalifikować do kategorii pracowników. Trybunał zwrócił uwagę między innymi na definicję pracownika, która interpretowana zgodnie z regulacją kodeksu pracy nie obejmuje osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę. Oznacza to w konsekwencji, że definicja kodeksowa nie odzwierciedla w pełni konstytucyjnego zakresu podmiotów, którym przysługuje wolność zrzeszania się w związkach zawodowych.
W świetle nowych regulacji do grona osób uprawnionych do koalicji związkowej dołączą samozatrudnieni, zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług oraz umowy o dzieło. Ustawa ma zapewniać równe traktowanie wszystkich pracowników, bez względu na formę zatrudnienia i grupę, którą reprezentują. Tak więc zarówno pracownikom (umowa o pracę), jak i np. zleceniobiorcom już od stycznia będą przysługiwać takie same uprawnienia w zakresie przynależności do związków. Dodatkowo w czasie prac nad ustawą Rada Dialogu Społecznego wysunęła postulat włączenia wolontariuszy i stażystów do kręgu osób uprawnionych do wstępowania do związków zawodowych. W efekcie wolontariuszom i stażystom świadczących pracę bez wynagrodzenia również przyznano prawo do wstąpienia do istniejącego związku zawodowego (bez możliwości założenia nowego związku).
Tak gruntowna zmiana podmiotowa wymagała dokonania wielu mniejszych, zarówno w ustawie o związkach zawodowych, jak też m.in. w kodeksie pracy. Jedną ze zmian jest modyfikacja i przeniesienie przepisów dotyczących reprezentatywności organizacji związkowej z kodeksu pracy do u.z.z.. Zmianie uległy progi procentowe warunkujące spełniania kryterium reprezentatywności: odpowiednio z 7 do 8% (w przypadku uznania organizacji za reprezentatywną w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego) oraz z 10 do 15% osób wykonujących pracę zarobkową u danego pracodawcy.
Do końca roku obowiązuje zasada udziału wszystkich zakładowych organizacji związkowych w negocjacjach porozumienia w sprawie planowanych przez dotychczasowego lub nowego pracodawcę działań dotyczących warunków zatrudnienia pracowników w związku z planowanym przejściem zakładu pracy lub jego części. Według projektodawców ustawy w praktyce powodowało to częste konflikty i uniemożliwiało zawarcie porozumienia ze względu na rozbieżne interesy poszczególnych organizacji. Od stycznia obowiązywać będzie zmieniona formuła, która umożliwi udział w zawarciu porozumienia tylko tych, które zrzeszają co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.
Do założenia zakładowej organizacji związkowej składającej się z osób wykonujących pracę zarobkową potrzebne będzie co najmniej 10 osób, które świadczą pracę na rzecz danego pracodawcy przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Autorka: Aneta Czaińska, Junior Associate, tel. (22) 637 50 36, e-mail: [email protected]
Adrian Kozubowski- Junior Associate SRDK udzielił komentarza w obszernej rozmowie opublikowanej na łamach najnowszego wydania Real Estate Magazine. O niejasności...
15/09/2024Treści dotyczące prawnych aspektów istotnych w procesie inwestowania w nieruchomości, które przygotowali eksperci SRDK - Partner Aneta Walewska- Borsuk oraz...
02/09/2024Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia w roli pełnomocnika i doradcy największych polskich firm deweloperskich i analizując przykłady zaskarżanych pozwów w zakresie...
28/06/2024