Uchwała Sądu Najwyższego ze stycznia tego roku upraszcza funkcjonowanie spółki z o.o., a jednocześnie zabezpiecza jej interesy przy umowach z członkami zarządu oraz w razie wystąpienia sporu na linii spółka – wspólnik.
W przypadku zawarcia umowy między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkiem zarządu lub w razie sporu pomiędzy członkiem zarządu a spółką, dla ważności czynności prawnej wymagane jest, aby spółkę reprezentował pełnomocnik ustanowiony przez zgromadzenie wspólników lub rada nadzorcza. Dokonanie czynności prawnej przez spółkę bez wymaganej przez ustawę uchwały zgromadzenia wspólników lub bez udziału rady nadzorczej jest nieważne.
Na tle art. 210 § 1 k.s.h. powstało wiele wątpliwości dotyczących charakteru oraz zakresu udzielanego pełnomocnictwa, które stały się kanwą uchwały Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2019 roku o sygn. III CZP 71/18. Sąd Najwyższy udzielił w uchwale odpowiedzi na następujące pytania:
Sąd Najwyższy stwierdził, powołując się jednocześnie na dominujący w doktrynie pogląd, że pełnomocnictwo udzielone na podstawie art. 210 § 1 k.s.h. może mieć także charakter rodzajowy, a więc obejmujący określony rodzaj umów oraz rodzaj sporów spółki z członkami jej zarządu. Pełnomocnictwo może być również udzielone do zawierania umów z wybranym członkiem zarządu oraz do reprezentowania spółki w sporze z nim. Za powyższym poglądem przemawiają względy praktyczne związane z trudnościami i kosztami zwoływania zgromadzeń wspólników. Sąd Najwyższy słusznie zauważył, że niezgodność działań pełnomocnika z oczekiwaniami spółki zaistnieć może zarówno w przypadku pełnomocnictwa rodzajowego, jak i udzielonego do konkretnej czynności lub sporu. Jednocześnie z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że pełnomocnictwo może zostać udzielone na czas nieoznaczony, gdyż w każdym czasie może zostać odwołane.
Uchwałę Sądu Najwyższego należy ocenić pozytywnie, ponieważ jej konsekwencją będzie znaczne uproszczenie funkcjonowania spółki przy jednoczesnym zabezpieczeniu jej interesów przy umowach zawieranych z członkami zarządu oraz w razie wystąpienia sporu.
Adrian Kozubowski- Junior Associate SRDK udzielił komentarza w obszernej rozmowie opublikowanej na łamach najnowszego wydania Real Estate Magazine. O niejasności...
15/09/2024Treści dotyczące prawnych aspektów istotnych w procesie inwestowania w nieruchomości, które przygotowali eksperci SRDK - Partner Aneta Walewska- Borsuk oraz...
02/09/2024Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia w roli pełnomocnika i doradcy największych polskich firm deweloperskich i analizując przykłady zaskarżanych pozwów w zakresie...
28/06/2024