CEIDG znika! Zmiany dla przedsiębiorców już od połowy grudnia

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej jest elektronicznym rejestrem przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Do połowy grudnia, za pomocą portalu ceidg.gov.pl można m.in. założyć, zawiesić czy zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w komunikatach rozsyłanych e-mailowo do przedsiębiorców, dotychczasowe konto przedsiębiorcy na stronie www.ceidg.gov.pl zostanie wyłączone już od 13 grudnia bieżącego roku. Nie jest to jednak powód do paniki.

Ministerstwo usprawnia prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej poprzez rozszerzanie możliwości załatwiania wszelkich formalności w sieci. Realnym przejawem tego działania jest właśnie zamknięcie obecnego portalu CEDIG na rzecz nowocześniejszej infrastruktury technologicznej, czyli Konta Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl.

W związku z powyższym, od 13 grudnia 2021 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, nie będą mogli używać już swojego internetowego konta przez portal CEIDG, lecz mają wyłączną możliwość do używania Konta Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl. Obecny portal CEIDG zostanie niejako „wchłonięty” przez biznes.gov.pl.

Co zyskują przedsiębiorcy w związku ze zmianą?

Połączenie tych dwóch portali ma zapewnić, m.in. dostęp w jednym miejscu do kompletu potrzebnych informacji i usług, a co za tym idzie – zmniejszenie liczby stron internetowych, które przedsiębiorcy muszą odwiedzać i obsługiwać, aby załatwić sprawę urzędową. Ponadto, jedno konto użytkownika, czyli Konto Przedsiębiorcy ma stanowić wyłączne miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG oraz w przyszłości do zarządzania korespondencją w skrzynce do e-Doręczeń. Co więcej, przedsiębiorcy będą mieć możliwość wielokrotnego korzystania z danych raz wprowadzonych, dzięki czemu realizacja różnych e-usług publicznych ma być szybsza i prostsza. Biznes.gov.pl udostępnia ponad 300 różnych e-usług, za które odpowiadają różne instytucje publiczne. To oznacza, że w jednym miejscu przedsiębiorca może załatwić zarówno sprawy w rejestrze CEIDG, jak i inne sprawy urzędowe, które pojawią przy prowadzeniu firmy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia również, że niedługo na biznes.gov.pl znajdzie się jedna wyszukiwarka firm indywidualnych (zrejestrowanych CEDIG) i spółek handlowych (zarejestrowanych w KRS) co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów.

Jak korzystać z nowego serwisu?

W celu uzyskania dostępu do nowego Konta Przedsiębiorcy, należy wejść na stronę główną biznes.gov.pl i zalogować się do Konta Przedsiębiorcy przez login.gov.pl, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód. Po zalogowaniu się do swojego konta, warto zajrzeć do zakładki „Moja firma”, bo znajdują się tam aktualne dane firmy, historia  wpisu do CEIDG i status złożonych wniosków. Wprost z zakładki „Moja firma” przechodzi się do e-usług CEIDG, które umożliwiają odpowiednio – rejestrację firmy w CEIDG albo zgłoszenie zmian we wpisie.

Podsumowując,

zmiana, która wchodzi w życie 13 grudnia 2021 r. jest związana ze unowocześnieniem serwisu dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Funkcje dotychczasowego konta na portalu ceidg.gov.pl automatycznie przejmie Konto Przedsiębiorcy, czyli konto użytkownika w serwisie biznes.gov.pl, które jest połączone z danymi z CEIDG. Wystarczy, że przedsiębiorca zaloguje  się do Konta Przedsiębiorcy, a znajdzie w nim dane przeniesione z konta na CEIDG, w tym dane firmy, historię swojego wpisu do CEIDG oraz status złożonych wniosków. Nowe Konto Przedsiębiorcy w serwisie biznes.gov.pl ma usprawnić prowadzenie działalności w sposób on-line, tak aby przedsiębiorcy mogli jak najwięcej formalności załatwiać w zaciszu swojego domu czy biura.

Autor: Aplikant adwokacki/ Junior Associate Weronika Pikusa

Udostępnij:

Inne Publikacje:

Komentarz Adriana Kozubowskiego w najnowszym wydaniu...

Adrian Kozubowski- Junior Associate SRDK udzielił komentarza w obszernej rozmowie opublikowanej na łamach najnowszego wydania Real Estate Magazine. O niejasności...

15/09/2024

Prawnicy SRDK współautorami e-booka Vademecum Inwestora

Treści dotyczące prawnych aspektów istotnych w procesie inwestowania w nieruchomości, które przygotowali eksperci SRDK - Partner Aneta Walewska- Borsuk oraz...

02/09/2024

Inwestor vs. protestujący. Ochrona inwestorów w przy...

Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia w roli pełnomocnika i doradcy największych polskich firm deweloperskich i analizując przykłady zaskarżanych pozwów w zakresie...

28/06/2024