SRDK wspiera polskich przedsiębiorców w uzyskaniu wsparcia finansowego w ramach programu Tarcza Finansowa PFR.

W ramach akcji #pokonamykryzys#wspólnie SRDK wspiera polskich przedsiębiorców w uzyskaniu wsparcia finansowego w ramach programu Tarcza Finansowa PFR.

Program Tarczy Finansowej PFR jest programem rządowym wprowadzanym na podstawie Ustawy o SIR w celu wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały na skutek pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Program zakłada, że podstawowym instrumentem wsparcia finansowego przedsiębiorstw będą subwencje finansowe, z których większa część (do 75% finansowania) będzie bezzwrotna po spełnieniu warunków określonych w Programie.

Program zawiera dwa rodzaje wsparcia finansowego w zależności od charakteru odbiorcy wsparcia:

  • Tarcza Finansowa dla Mikrofirm, obejmująca wsparcie finansowe dla mikroprzedsiębiorców o łącznej wartości 25 mld zł;
  • Tarcza Finansowa dla MŚP, obejmująca wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw o łącznej wartości 50 mld zł.

Łączna wartość Programu wynosi 75 mld zł.

Program Tarczy Finansowej PFR wspiera Narodowy Bank Polski. NBP współpracuje z rządem w realizacji programu pomocowego, przede wszystkim przez obniżki stóp procentowych, skup obligacji rządowych, a także inne instrumenty wspierające płynność banków.

Celem programu jest ochrona miejsc pracy oraz zapewnienie firmom płynności finansowej, produkcji, a nawet realizacji planów inwestycyjnych w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do polskich przedsiębiorców, którym ma pomóc powrócić do normalnej działalności po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z pandemią.

Instrumentem finansowym przewidzianym przez Program w celu udzielenia wsparcia Beneficjentom jest subwencja finansowa PFR. Subwencja udzielana będzie na podstawie umowy o udzielenie subwencji finansowej, której zawarcie przez Beneficjenta jest konieczne i niezbędne dla otrzymania subwencji. Subwencja będzie miała w znacznej mierze charakter bezzwrotny, uzależniony od spełnienia przez Beneficjenta dodatkowych warunków. Po spełnieniu warunków określonych w Programie do 75% otrzymanej subwencji może nie podlegać zwrotowi.

W tej chwili Program nie przewiduje udzielania wsparcia w jakiejkolwiek innej formie niż subwencja finansowa (np. w formie objęcia udziałów Beneficjenta przez PFR).

W zależności od kategorii podmiotu szczegółowo określone są warunki, które trzeba spełnić, by uzyskać pomoc. Wskazane są też cele, na jakie mogą być przeznaczone środki uzyskane w ramach Tarczy Finansowej.

Szczegółowe warunki wsparcia finansowego oraz zobowiązania Beneficjenta określać będzie umowa zawarta przez PFR z Beneficjentem.

W związku z powyższym, Zespół SRDK w ramach nasze akcji #pokonamykryzys#wspólnie chcąc odpowiedzieć na bieżące potrzeby oferuje wsparcie prawne dla przedsiębiorstw chcących skorzystać ze wsparcia finansowego oferowanego przez program.

Wesprzemy Państwa w pełnym zakresie ubiegania się o finansowanie od początku do końca nadzorując, aby składane przez Państwa wnioski o wsparcie przyniosły oczekiwany skutek.

Zapraszamy do kontaktu z naszym Zespołem.

Kontakt

Zespół

Udostępnij:

Czytaj więcej

Czy wytyczne programów ochrony środowiska mogą stano...

Radca prawny, Senior Associate Mateusz Litwic: "W jednej ze spraw o wydanie WZ, w której zapewniałem asystę prawną, organ wezwał...

19/02/2025

Zmiany w prawie lotniczym od 25 stycznia! Co się zmi...

W dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita znajdą Państwo odpowiedzi na cztery pytania związane z nowelizacją prawa lotniczego, których udziela Partner SRDK...

28/01/2025

SRDK partnerem wydania Rocznika Investor Real Estate...

W najnowszym wydaniu Rocznika Investor Real Estate Expert, które przedstawiciele branży nieruchomości już od grudnia minionego roku mogą zdobyć między...

17/01/2025