Newsletter SRDK kwiecień/2022

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do lektury Newslettera SRDK w nowej odsłonie.

Tak jak dotychczas prezentujemy w nim Państwu trzy najważniejsze, najnowsze informacje ze świata prawniczego, od tego miesiąca jest on jednak dostępny również w formie comiesięcznego biuletynu dla naszych Obserwatorów na platformie LinkedIn.

Jeśli zatem chcą być Państwo na bieżąco i wiedzieć o najnowszych zmianach w prawie- zapraszamy do obserwowania profilu Kancelarii SRDK i subskrypcji biuletynu.

 

*******************************************************

W Newsletterze kwiecień / 2022 piszemy o:

  • Sądowym rozstrzygnięciu sporu o to, kto powinien płacić za oświetlenie osiedla;
  • Ustawie o nowych zasadach działania operatora na gazociągu jamalskim;
  • Nadchodzących zmianach w Kodeksie pracy- urlop ojcowski trzykrotnie dłuższy?

Zapraszamy do lektury.

 

 

Sądowe rozstrzygnięcie sporu dotyczącego zobowiązań samorządów w zakresie finansowania oświetlenia wszystkich ulic i placów w danej gminie.

W lutym 2021 roku kilka bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych podpisało umowy na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia z Eneą Oświetlenie

na obsługę lamp zlokalizowanych na zarządzanych przez siebie terenach. Dalsze działania chciały uzależnić od wyniku postępowania sądowego. Złożyły bowiem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na Prezydenta Miasta Bydgoszczy o „zaniechanie przez gminę ustawowego obowiązku związanego z zapewnieniem oświetlenia miejsc publicznych.

Spółdzielnie argumentowała, że jej tereny znajdują się w obszarze gminy, jak również są one w rozumieniu ustawy z 10.4.1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz.U.

z 2021 r. poz. 716 ze zm.; dalej: PrEnerg) miejscami publicznymi, tzn. że są one dostępne dla nieograniczonej i nieoznaczonej liczby osób. Dodatkowo strona skarżąca podkreśliła, że wszyscy mieszkańcy gminy, bez względu na to, w jakich zasobach mieszkają, płacą podatki, z których pokrywany jest m.in. koszt oświetlenia miejsc publicznych, a więc również terenów zewnętrznych spółdzielni mieszkaniowych. Ponadto zdaniem spółdzielni oświetlenie miejsc publicznych nie jest wyrazem dobrej woli zrządzających gminą, troski o mieszkańców, lecz ustawowym obowiązkiem.

NSA w wyroku z 10.12.2021 r., I GSK 1014/21, oddalił skargę kasacyjną spółdzielni.

Ustawowy obowiązek finansowania oświetlenia nie dotyczy wszystkich ulic i placów położonych na terenie gminy, a jedynie tych, które należą do dróg publicznych. Ponadto Sąd zauważył, że w omawianej sprawie spółdzielnia nie podała żadnych nazw ulic i placów, co do oświetlenia których zgłaszała roszczenia. Tym samym, ocena czy samorząd wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków ustawowych, byłaby niemożliwa.

 

 

Ustawa o nowych zasadach działania operatora na gazociągu jamalskim podpisana.

Mowa o ustawie z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne. Nowelizacja ta ma za zadanie uzupełnić i doprecyzować przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716, z późn. zm.) w zakresie m.in.:

– uprawnień, obowiązków oraz obszaru działania operatora systemu przesyłowego gazowego, operatora systemu połączonego gazowego oraz właściciela sieci przesyłowej gazowej, na której wyznaczono operatora systemy przesyłowego gazowego;

– relacji pomiędzy właścicielem sieci przesyłowej gazowej, a operatorem systemu przesyłowego gazowego wyznaczonym na tej sieci, w tym:

– kompetencji krajowego organu regulacyjnego – Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki;

– korzystania przez operatorów systemów z majątku właściciela sieci,

– wynagradzania właściciela systemu przesyłowego gazowego,

– pokrywania kosztów poniesionych przez operatora systemu przesyłowego gazowego albo operatora systemu połączonego gazowego w związku z pełnieniem obowiązków operatora z wykorzystaniem sieci właściciela sieci przesyłowej gazowej.

Regulacja zakłada także zawarcie kolejnej umowy powierzającej pełnienie obowiązków operatora na Jamale Gaz-Systemowi do 30 kwietnia 2022 r.

Ustawa weszła w życie w dniu 26 marca 2022 r.

 

 

Zmiany w Kodeksie pracy już latem tego roku.

Latem tego roku ustawę z 26.6.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.; dalej: KP) czekają poważne zmiany. Zapowiada się prawdziwa rewolucja w urlopach i uprawnieniach rodzicielskich pracowników.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ma zostać przyjęty w II kwartale 2022 r. Podmiotem odpowiedzialnym za powstanie projektu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dostosowuje on polskie prawo pracy do następujących dyrektyw:

  • dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105),
  • dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79).

Celem nowelizacji jest dążenie do wyrównywania podziału obowiązków związanych z opieką nad dziećmi pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Poniżej tylko wybrane zmiany, których możemy się spodziewać:

– zmiana, która poszerza uprawnienia pracownika – rodzica dziecka do ukończenia przez nie 6 roku życia, który będzie mógł wnioskować o wykonywanie pracy w przerywanym systemie czasu pracy, w ruchomym rozkładzie czasu pracy, albo w indywidualnym rozkładzie czasu pracy;

– proponuje się, aby pracownik – ojciec wychowujący dziecko miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 6 tygodni, a nie tak jak do tej pory – 2 tygodni;

– każdy pracownik ma mieć prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest jego natychmiastowa obecność przy dziecku;

– zwiększenie wymiaru zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia dla pracowników wychowujących dziecko, z 2 do 5 dni w roku kalendarzowym (co odpowiada liczbie 40 godzin).

Szczególnie zmiana dotycząca długości urlopu ojcowskiego wydaje się interesująca i od dawna przez Polaków wyczekiwana. Kodeks pracy do tej pory traktował pracowników – ojców dość surowo, co nie przystaje do przyjętego obecnie modelu rodzicielstwa opierającego się na równości obojga rodziców.

 

 

Opracowanie: Magdalena Wieczorek, Praktykant/ Legal Intern

Udostępnij:

Czytaj więcej

Problemy z wydawaniem „wuzetek” dla części dzi...

W najnowszym, ogłoszonym wczoraj wydaniu Prawo Budowlane. Kwartalnik znajdą Państwo publikację, której autorką jest Partner Kancelarii SRDK, LL.M. Adwokat Aneta Walewska-Borsuk. Dlaczego- teoretycznie...

09/01/2024

Marcin Szymańczyk w Polskim Radiu RDC

W poniedziałkowej audycji „Jest Sprawa" w Polskie Radio RDC jednym z gości był mec. Marcin Szymańczyk- Partner Zarządzający SRDK. W studiu omawiano głośną...

06/12/2023

Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę

W najnowszym wydaniu Real Estate Magazine na stronach 48-51 znajdą Państwo obszerny artykuł „Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę”, którego autorką...

14/11/2023