Newsletter SRDK luty/2022

Szanowni Państwo,

w lutowym Newsletterze piszemy o:

  • Zmianach w systemie SENT;
  • Zmianach w procedurze legalizacji zatrudnienia i pobytu cudzoziemców;
  • Reformie Kodeksu Karnego.

ZMIANY W SYSTEMIE SENT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w najbliższym czasie systemem SENT zostaną objęte nowe grupy towarów. Od 22 lutego br. system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi SENT obejmie rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 zawierające więcej niż 70% masy olejów ropy naftowej, inne niż towary objęte tą pozycją zawierające alkohol etylowy. Przesyłki takich towarów o masie powyżej 500 kg lub objętości przekraczającej 500 litrów będą podlegały zgłoszeniu.

Dla przypomnienia, system SENT powstał w odpowiedzi na potrzeby rejestracji przewożonych towarów wrażliwych, takich jak susz tytoniowy, alkohole, paliwo i inne. Obowiązek dokonywania zgłoszeń w tym systemie dotyczy wszystkich głównych podmiotów uczestniczących w transakcjach towarami wrażliwymi czyli dostawców, nabywców i przewoźników.

Z obowiązku zgłaszania będą zwolnione: przewozy towarów objęte procedurami celnymi oraz powrotnym wywozem, a także towary w opakowaniach jednostkowych o objętości do 11 litrów.

Nowe przepisy wskazują, że System SENT obejmie też odpady w rozumieniu ustawy o odpadach, inne niż wymienione w ustawie o SENT, które są:

  • przywożone do Polski lub przewożone „w tranzycie” z jednego państwa członkowskiego UE do drugiego państwa członkowskiego UE, przez Polskę, oraz
  • przemieszczane na podstawie przepisów rozporządzenia nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów.

Warto zaznaczyć, że z obowiązku zgłaszania będą zwolnione przewozy odpadów, o których mowa w art. 3 ust. 2 rozporządzenia 1013/2006, jeżeli ich ilość w przesyłce nie przekracza 20 kg.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie zmieni się obsługa zgłoszeń SENT. Formularze, uzupełnienia, aktualizacje a także schematy komunikatów pozostaną takie same.

ZMIANY W PROCEDURZE LEGALIZACJI ZATRUDNIENIA I POBYTU CUDZOZIEMCÓW

Z końcem ubiegłego miesiąca weszły w życie przepisy powodujące zmianę w procedurze legalizacji zatrudnienia i pobytu cudzoziemców. Celem wprowadzonych zmian jest usprawnienie procesu udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.

Do podstawowych zmian w tym zakresie należy brak wymogu posiadania przez cudzoziemca źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu oraz posiadanie przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązujące do tej pory wymogi dotyczące wynagrodzenia zostały zastąpione zasadą, w myśl której cudzoziemiec musi otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju zatrudnienia.

Dodatkowo w art. 119 ustawy o cudzoziemcach wprowadzona została zmiana w postaci dwóch nowych okoliczności, z których zaistnieniem nie będzie się wiązała konieczność uzyskania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub jego zmiany. Dotyczy to zmiany nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu jego obowiązków oraz zwiększenie wymiaru czasu pracy przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia.

Ponadto został wydłużony okres zatrudnienia cudzoziemców na podstawie zarejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy do 24 miesięcy. Znowelizowane przepisy pozwalają na rejestrację kolejnego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy bezpośrednio po upływie ważności dotychczasowego zezwolenia.

Zmiany nastąpiły także w zakresie terminów przewidzianych dla procedury rozpatrywania wniosków. Obecnie wynoszą one 60 dni w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy oraz 90 dni w przypadku rozpatrywania sprawy przez organ odwoławczy.

REFORMA KODEKSU KARNEGO

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że dnia 8 lutego 2022 r. została przyjęta przez rząd reforma Kodeksu Karnego.

Obszerna modyfikacja przewiduje m.in. podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidację osobnej kary 25 lat więzienia, konfiskatę aut pijanym kierowcom, nowe typy przestępstw i podwyższenie kar za przyjmowanie łapówek.

Projekt przewiduje istotną zmianę w zakresie kary dożywocia czyli tzw. bezwzględne dożywocie. Jest to kara dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości: „orzeczenie takiej kary będzie zależeć od uznania Sadu”. Kara ta została przewidziana w dwóch przypadkach. Po pierwsze za czyn popełniony po prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na karę dożywotniego pozbawienia wolności albo karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 20 lat. Po drugie, jeżeli charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób.

Ważną reformą jest także zmiana okresu próby przy warunkowym zwolnieniu z kary dożywotniego pozbawienia wolności, który obecnie wynosi 10 lat, a nowe przepisy wydłużają go dożywotnio.

Planowana jest zmiana okresu przedawnienia karalności zabójstwa z 30 do 40 lat.

Ponadto zmiany mają polegać na udzieleniu bardziej konkretnych niż obecnie wskazówek dla sądu, co brać pod uwagę przy wymierzaniu kary jako okoliczność łagodzącą (np. naprawienie szkody czy dobrowolne ujawnienie przestępstwa), a co jako obciążającą (np. uprzednia karalność, wykorzystanie bezradności ofiary, jej niepełnosprawności, choroby lub podeszłego wieku, a także szczególne okrucieństwo).

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami zamieszczonymi na ten temat na rządowej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

 

Opracowanie: Aplikant radcowski/ Junior Associate Aleksandra Jaroszkiewicz

Udostępnij:

Czytaj więcej

Problemy z wydawaniem „wuzetek” dla części dzi...

W najnowszym, ogłoszonym wczoraj wydaniu Prawo Budowlane. Kwartalnik znajdą Państwo publikację, której autorką jest Partner Kancelarii SRDK, LL.M. Adwokat Aneta Walewska-Borsuk. Dlaczego- teoretycznie...

09/01/2024

Marcin Szymańczyk w Polskim Radiu RDC

W poniedziałkowej audycji „Jest Sprawa" w Polskie Radio RDC jednym z gości był mec. Marcin Szymańczyk- Partner Zarządzający SRDK. W studiu omawiano głośną...

06/12/2023

Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę

W najnowszym wydaniu Real Estate Magazine na stronach 48-51 znajdą Państwo obszerny artykuł „Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę”, którego autorką...

14/11/2023