Newsletter SRDK maj/2021

W majowym Newsletterze piszemy o:

  • Digitalizacji KRS
  • Nowej formie prawnej dla prowadzenia działalności gospodarczej stworzonej z myślą o Startupach- Prostej Spółce Akcyjnej
  • Nowych przepisach, które zmieniają wysokość górnej granicy kary grzywny nałożonej w drodze mandatu za wykroczenie skarbowe

 

Digitalizacja KRS już od 1 lipca

Już od 1 lipca bieżącego roku wejdą w życie długo oczekiwane zmiany, zgodnie z którymi postępowanie rejestrowe w zakresie rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będzie w pełni elektroniczne.

Oznacza to, że wnioski do KRS będą składane wyłącznie w formie elektronicznej. Do tej pory elektroniczne postępowanie przed KRS możliwe było jedynie dla spółek, które zostały założone przy wykorzystaniu Systemu S24, a także podczas składania dokumentów do Repozytorium Dokumentów Finansowych. Z uwagi na pełną cyfryzację postępowania przed KRS, każdy wniosek będzie musiał zostać odpowiednio podpisany, a więc przy użyciu podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego lub podpisu osobistego. Nie będzie możliwe składanie wniosków o dokonanie wpisu, zmianę wpisu czy rejestrację w tradycyjnej; papierowej formie. Wnioski składane do tej pory przy użyciu specjalnych formularzy nie będą od 1 lipca rozpoznawane przez sądy rejestrowe.

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania rejestrowego przewiduje, że profesjonalni pełnomocnicy będą mogli poświadczać za zgodność z oryginałem dokumenty stanowiące podstawę wpisu do KRS. Do tej pory dokumenty musiały być składane w oryginale albo poświadczonych urzędowo odpisach lub wyciągach. Zmieni się także sposób dołączania do wniosków dokumentów sporządzonych w formie aktu notarialnego. Od 1 lipca będą one automatycznie pobierane przez sądy rejestrowe z Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych – CREWAN. W przypadku konieczności załączenia do wniosku dokumentu w formie aktu notarialnego, wnioskodawca będzie wskazywał jedynie numer, który został nadany danemu aktowi w systemie CREWAN.

Zmiany, które już niedługo wejdą w życie, należy bez wątpienia ocenić pozytywnie. Powinny one znacząco przyspieszyć rozpoznawanie spraw przez sądy rejestrowe. Digitalizacja postępowania przed sądem rejestrowym postępuje już od lat, a system teleinformatyczny jest na bieżąco usprawniany, co zapewne zminimalizuje ewentualne zagrożenia związane z premierą nowego modelu postępowania rejestrowego. Praktyka pokazuje, że wnioski o zmianę danych składane drogą elektroniczną są rozpoznawane dużo szybciej niż te, które zostały złożone w formie papierowej.

 

Prosta spółka akcyjna

Lipiec to miesiąc pełen zmian dla przedsiębiorców.  Jeszcze niedawno na stronie naszej Kancelarii opublikowaliśmy artykuł dotyczący nowej formy prawnej dla prowadzenia działalności gospodarczej – prostej spółki akcyjnej. Założenie prostej spółki akcyjnej (PSA) miało być pierwotnie możliwe od 1 marca 2021 roku, jednak ustawodawca przełożył ten termin na 1 lipca tego roku.

PSA wydaje się bardzo atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej, zaprojektowaną specjalnie dla start-upów. Możliwość wniesienia do spółki kapitałowej, jaką będzie PSA, wkładu w postaci pracy lub usług jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tego rodzaju przedsięwzięć biznesowych.

Przypominamy, że główne cechy PSA to przede wszystkim:

– minimalny kapitał zakładowy w wysokości symbolicznego 1 zł;

– brak sformalizowanej zmiany kapitału zakładowego;

– możliwość wniesienia wkładu w postaci pracy lub usług;

– możliwość rejestracji spółki poprzez system S24;

– konieczność rejestrowania akcji w rejestrze akcjonariuszy, który może być prowadzony przez enumeratywnie wymienione, wyspecjalizowane podmioty;

– ułatwione rozporządzanie środkami, które zostały zainwestowane w spółkę;

– uproszczona likwidacja;

– nowe rozwiązania prawne mające wzmocnić ochronę wierzycieli;

Więcej o PSA pisaliśmy tutaj: https://srdk.pl/psa-prosta-spolka-akcyjna-nowy-typ-spolki-handlowej/

 

Uwaga na wyższe mandaty!

Z dniem 1 maja 2021 roku weszły w życie przepisy, które znacząco zmieniają wysokość górnej granicy kary grzywny nałożonej w drodze mandatu za wykroczenia skarbowe.

Warunkiem nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu. Co więcej, karę grzywny w drodze mandatu karnego nałożyć można jedynie, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości. Orzeczenie kary grzywny w postępowaniu mandatowym jest wykluczone gdy: brak jest zaspokojenia zaległości publicznoprawnej w przypadku, gdy skutkiem popełnionego wykroczenia skarbowego było uszczuplenie należności publicznoprawnej, czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa skarbowego, istnieje możliwość orzeczenia przepadku przedmiotu wykroczenia.

Do dnia 1 maja 2021 r. mandatem karnym można było nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli do kwoty 5.600,00 zł.  Wejście w życie przepisów Ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych ustaw, spowodowało znaczące podwyższenie wysokości górnej granicy kary grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 48 par 2 Kodeksu karnego skarbowego, mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.  Oznacza to, że maksymalna wysokość przedmiotowej kary grzywny na dzień dzisiejszy wzrosła aż do 14.000,00 zł.

W uzasadnieniu do ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych ustaw, Ministerstwo Finansów podkreśliło, że głównymi celami przemawiającymi za wprowadzeniem powyższej zmiany było odciążenie sądów w sprawach o wykroczenia skarbowe oraz objęcie postępowaniem mandatowym szerszego zakresu czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe.

 

Opracowanie: Radca Prawny/ Associate Mateusz Litwic

Udostępnij:

Czytaj więcej

Problemy z wydawaniem „wuzetek” dla części dzi...

W najnowszym, ogłoszonym wczoraj wydaniu Prawo Budowlane. Kwartalnik znajdą Państwo publikację, której autorką jest Partner Kancelarii SRDK, LL.M. Adwokat Aneta Walewska-Borsuk. Dlaczego- teoretycznie...

09/01/2024

Marcin Szymańczyk w Polskim Radiu RDC

W poniedziałkowej audycji „Jest Sprawa" w Polskie Radio RDC jednym z gości był mec. Marcin Szymańczyk- Partner Zarządzający SRDK. W studiu omawiano głośną...

06/12/2023

Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę

W najnowszym wydaniu Real Estate Magazine na stronach 48-51 znajdą Państwo obszerny artykuł „Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę”, którego autorką...

14/11/2023