Newsletter SRDK styczeń/2022

W styczniowym Newsletterze piszemy o:

  • Podpisanej przez Prezydenta nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która to jest kolejnym krokiem na drodze do utworzenia Państwowego Holdingu Spożywczego;
  • Planach Rządu na wprowadzenie korzystnych, indywidualnych taryf na gaz dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które docelowo miałyby uchronić mieszkańców przed horrendalnymi podwyżkami rachunków;
  • Możliwości podpisywania sprawozdania finansowego przez jednego tylko członka zarządu, co niewątpliwie jest ułatwieniem dla przedsiębiorstw z zarządem wieloosobowym lub takich, w których członkowie zarządu przebywają w różnych krajach.

Kolejny krok do utworzenia Państwowego Holdingu Spożywczego.

Resort Aktywów Państwowych od dawna zwraca uwagę na problem zmów cenowych i przewagi kontraktowej największych firm, które skupują od rolników plony. Aby z nim walczyć, dąży do utworzenia Państwowego Holdingu Spożywczego, a kolejnym krokiem do realizacji celu był złożony przez Prezydenta w grudniu minionego roku podpis pod nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Obecnie nadzór nad 42 spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a na mocy nowelizacji 8 z nich zostanie przekazanych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych. Chodzi o Danko Hodowla Roślin,  Pomorsko- Mazurską Hodowlę Ziemniaka, Hodowlę Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice, Kombinat Rolny Kietrz, Małopolską Hodowlę Roślin, Poznańską Hodowlę Roślin oraz Kutnowską Hodowlę Buraka Cukrowego.

Docelowo, Państwowy Holding spożywczy ma powstać na bazie Krajowej Spółki Cukrowej.

Indywidualne, korzystne taryfy na gaz dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych?

Dostawcy gazu traktują wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie tak samo jak przedsiębiorców, co w związku z gigantycznymi obecnie cenami tego paliwa skutkuje podwyżkami rachunków nawet o 1000 procent i jest prawdziwą zmorą ich mieszkańców.

W odpowiedzi na oczekiwane podwyżki, do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji prawa energetycznego autorstwa posłów opozycji. Kilka dni później Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin zapowiedział  rozwiązanie prawne przewidujące indywidualne taryfy na gaz dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i organizacji pożytku publicznego. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych, która nie będzie dotyczyła jedynie lokali użytkowych ma sprawić, że podwyżki będą o wiele mniejsze- na poziomie podobnym jak we wszystkich gospodarstwach domowych.

Choć rozmowy jeszcze trwają, zapowiada się, że wspólnoty i spółdzielnie będą zobligowane do złożenia deklaracji o dostarczaniu gazu do odbiorców indywidualnych. Na tej podstawie zostanie ustalona indywidualna taryfa cenowa.

Rozwiązanie problemu horrendalnie wysokich rachunków za gaz dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest konieczne do wprowadzenia- w tym przypadku traktowanie spółdzielni i wspólnot jako podmiotów gospodarczych działa na ogromną szkodę zwykłych obywateli- ich mieszkańców. Prace nad projektem są w toku i wciąż czekamy na ostateczne, oficjalne komunikaty i akty prawne.

Sprawozdanie finansowe podpisze tylko jeden członek zarządu.

Pod koniec ubiegłego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości. Wprowadza to zmiany będące znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorstw- głównie takich, których członkowie zarządu przebywają w różnych krajach lub zarząd jest wieloosobowy. Wcześniej koordynacja podpisów elektronicznych każdej z zobligowanych osób była ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Ważna była bowiem kolejność złożenia podpisów jak również ich odpowiedni format. Obecnie wystarczy podpis jednego członka zarządu. Jednak należy pamiętać, że przed złożeniem sprawozdania musi on uzyskać oświadczenia od pozostałych członków zarządu potwierdzające, iż sprawozdanie spełnia wymogi ustawowe. Biegli rewidenci zwracają też uwagę na istotę daty widniejącej na takim oświadczeniu- nie może być bowiem ona wcześniejsza niż dzień sporządzenia ostatniej wersji sprawozdania.

 

 

Opracowanie: Aplikant radcowski, Junior Associate Aleksandra Hyska.

Udostępnij:

Czytaj więcej

Problemy z wydawaniem „wuzetek” dla części dzi...

W najnowszym, ogłoszonym wczoraj wydaniu Prawo Budowlane. Kwartalnik znajdą Państwo publikację, której autorką jest Partner Kancelarii SRDK, LL.M. Adwokat Aneta Walewska-Borsuk. Dlaczego- teoretycznie...

09/01/2024

Marcin Szymańczyk w Polskim Radiu RDC

W poniedziałkowej audycji „Jest Sprawa" w Polskie Radio RDC jednym z gości był mec. Marcin Szymańczyk- Partner Zarządzający SRDK. W studiu omawiano głośną...

06/12/2023

Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę

W najnowszym wydaniu Real Estate Magazine na stronach 48-51 znajdą Państwo obszerny artykuł „Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę”, którego autorką...

14/11/2023